חלון, חלום

 מזה שנים עסוק אני בנושא החלון, כמטפורה לדיאלוג חזותי אילם בין הנפש לבין הרוח. מבנה החלון וצורותיו הגיאומטריות מאפשרות אין סוף שימושים. באמנות יוון העתיקה נעשה שימוש בצורות מלבניות לשם חיקוי קומתו האידיאלית של האדם וכך היה גם השימוש בצורות גיאומטריות אחרות כמו עיגול וריבוע. הביטוי אסתטי של מבנה  וצורת החלון מאפשר מבט אל האפל, הנסתר, שבתוך המבנה. לעומת זאת, ההתבוננות מהפנים אל החלל החיצוני מחזקת את התבונה כי הנוף המשתקף  מבעד לחלון ממזג בתוכו הן את קו האופק והן את הרקיע כערבוב בין המציאות לבין החלום.

דיאלוג חזותי זה בא לידי ביטוי ביצירותיהם של אמנים רבים המשתתפים בפרויקט שכותרתו "חלון וחלום". נושא מאתגר זה מאפשר את המתח שבין אפלה לאור, בין מציאות ודמיון, בין ה"אפשרי" ל"לא אפשרי" כדוגמת "נוף מעבר לחלון" ביצירותיו של האמן הצרפתי פול סזאן.

ביקורים רבים נעשו בסדנאותיהם של אמנים הן בגליל והן באזורים אחרים. היענותם של האמנים לחשיפת יצירותיהם בפני קהל רחב במסגרת פרויקט זה, אפשרה לנו כאוצרים לראות כי אכן ביכולתה של האמנות להיות גורם מאתגר, מסקרן ומעורר הזדהות. השתתפותם של כארבעים אמנים בפרויקט חשוב זה, מאפשרת את המשך קיומו של המפעל התרבותי במרחב החיפאי המתקיים מאז 1992 בשכונת "ואדי אל ניסנאס".

כל הזכויות שמורות לבית הגפן 2013