עבד עאבדי וענבר דרור לקס
שכנות

 זה למעלה מעשור, משמשת השכונה הערבית ואדי אל ניסנאס, זירה מרכזית לתערוכה במרחב אורבאני, עד כדי עירוב מוחלט בין אמנות למרקם החיים.

סוג של מעבדה, בה אמנים ויוצרים מתנסים בחללים ואפשרויות תצוגה מיוחדות. אלמנט זה מקבל השנה משנה תוקף בשל הנושא המוביל את התערוכה – העיסוק בשכונה ובתושביה. השכונה ואדי אל ניסנאס, נוסדה עם התרחבות הקהילתית של העיר התחתית בעשור השני של המאה העשרים. בהיסטוריה שלה, במיקומה הגיאוגרפי ובאופייה הדמוגרפי, מגלמת השכונה את רבדיו השונים של הקונפליקט המורכב שבו אנו חיים ואת השונות הקיימת בישראל. כל בית, כל מבנה וכל תושב מספרים סיפור של תרבות ומסורת. במרקם הייחודי של השכונה בסמטאות צרות, על קירות בתי אבן ישנים המשלבים ארכיטקטורה ערבית והשפעות אירופאיות נשזרו כ- 25 יצירות אמנות חדשות בעלות זיקה ותוכן למקום עצמו, לשכונה.

במסגרת התערוכה בוחנים השנה אמנים/יות ערבים/יות ויהודים/יות מתוך אינטרפרטציה אישית אספקטים של שכנות – קירבה פיזית, גיאוגרפית – ובודקים את מערכת היחסים ש"השכונה" כמרחב וכקונספט מכתיבה ואת השפעות ההדדיות שהיא מייצרת. התערוכה כוללת תצוגה של מגוון עבודות במדיומים שונים המשתלבים בנוף האורבאני ובתפיסה האסתטית והחברתית של המקום.

לצד תערוכת החוצות מתקיים השנה בחלל בית הגפן פרויקט ייחודי. הפרויקט בנוי כמייצב שנוצר כדיאלוג בין 6 אמנים, יהודים וערבים, חלקם בעלי זיקה לעיר חיפה ולתושבי השכונה ואדי אל ניסנאס. בדומה לתערוכה ברחובות הוואדי, ההתייחסות של האמנים לחלל בבית הגפן מבקשת לפרוץ את גבולותיה של התצוגה המסורתית ("הקוביה הלבנה") ולקדם תפיסה השואפת לכרוך במעשה האמנותי את מאפייניו הסוציולוגיים של המרחב. התערוכה נבנתה מפעולות העושות שימוש בקולם הממשי של התושבים, בפריטים אמנותיים (ארטיפקטים) המצויים ברשותם המתארים את הווי השכונה ועוד. כמכלול, אוסף המוצגים חושף יצירה שלמה שמחולקת, כמו השכונה בה היא מוצגת, לסיפורים קטנים ואישיים ומבקשת לבטא הווי של השכונה ושל תושביה בפרט ושל העיר חיפה בכלל.

כל הזכויות שמורות לבית הגפן 2013